Wydział Inżynierii Zarządzania powstał w 2010 roku, ale jest kontynuatorem blisko 70-letniej tradycji nauk o zarządzaniu na Politechnice Poznańskiej. Wiąże się ona nie tylko z najstarszym budynkiem dydaktycznym Politechniki Poznańskiej przy ul. Strzeleckiej 11, ale i z gronem charakterystycznych postaci, które wytyczały kierunki badań, określały zakresy kierunków studiów, a przede wszystkim propagowały myśl organizatorską wśród przyszłych inżynierów.
W 1955 roku w nowo powstałej Politechnice Poznańskiej jedną z katedr na Wydziale Budowy Maszyn była Katedra Ekonomii i Planowania Przedsiębiorstw Przemysłowych. Rok później Katedra ta jako trzyosobowy Zakład Ekonomiki, Organizacji i Planowania w Przemyśle Budowy Maszyn (pod kierownictwem prof. mgr. inż. Teobalda Olejnika) weszła w skład Katedry Obróbki Skrawaniem, kierowanej przez prof. Bronisława Kiepuszewskiego. W 1965 roku Zakładowi przywrócono wcześniejszą rangę i przekształcono go w Katedrę Ekonomiki i Organizacji Przemysłu, której kierownikiem został prof. Teobald Olejnik. W 1970 roku w wyniku przekształcenia tej Katedry na Wydziale Mechanicznym Technologicznym (a od roku akademickiego 1975/1976 – Wydziale Budowy Maszyn) powstał Instytut Organizacji i Zarządzania. Dyrektorem Instytutu został prof. Teobald Olejnik. W ramach Instytutu działały 3 zakłady.
W latach 1976-1984 Instytut Organizacji i Zarządzania (po połączeniu z Zakładem Technologii Robót i Organizacji w Budownictwie Instytutu Technologii i Konstrukcji Budowlanych na Wydziale Budownictwa Lądowego) uzyskał status samodzielnej jednostki międzywydziałowej. Początkowo dyrektorem Instytutu był prof. zw. dr hab. inż. Andrzej Stefański (1976-1978), później doc. dr hab. inż. Jędrzej Słoniński (1978-1980), a po jego nagłej śmierci – doc. dr hab. inż. Leszek Pacholski (od roku 1986 profesor), który kierował Instytutem Organizacji i Zarządzania nieprzerwanie przez 21 lat (do roku 2001). Za jego dyrekcji w 1984 roku Instytut ponownie znalazł się w strukturze Wydziału Budowy Maszyn (1984-2001). Wtedy również (w 1984 roku) powrócili na Wydział Budownictwa Lądowego dawni jego pracownicy, tworząc Zakład Technologii i Organizacji Budownictwa.
W roku 1982 do Międzywydziałowego Instytutu Organizacji i Zarządzania dołączyła grupa pracowników zlikwidowanego właśnie wtedy Zakładu Nowych Technik Nauczania (Zakładem tym od 1970 roku kierował dr hab. inż. Stanisław Jarmark). W 1983 roku do Instytutu Organizacji i Zarządzania przeniesiono również dawną Pracownię Metodologii i Doskonalenia Pedagogicznego Kadr (istniejącą od 1976 roku, a podległą prorektorowi ds. rozwoju uczelni), którą kierowała dr Władysława Dembecka.
Po formalnym ponownym włączeniu (w roku akademickim 1984/1985) Instytutu Organizacji i Zarządzania do Wydziału Budowy Maszyn powołano nowe zakłady. Na przestrzeni kolejnych 25 lat zmieniała się liczba i korygowano nazwy zakładów (zmieniali się również kierownicy tych jednostek), ale zasadniczo w zakładowym układzie strukturalnym Instytut funkcjonował aż do momentu utworzenia – z dniem 1 października 2010 roku – Wydziału Inżynierii Zarządzania.
W roku akademickim 1992/1993 Instytut Organizacji i Zarządzania przemianowano na Instytut Inżynierii Zarządzania. Do jego struktury włączono również dotychczasową jednostkę międzywydziałową – Instytut Nauk Ekonomicznych i Społecznych. W ramach nowego Instytutu wydzielono 5 zakładów. Kolejna zmiana struktury wewnętrznej Instytutu Inżynierii Zarządzania nastąpiła z początkiem roku akademickiego 1996/1997. Wtedy to Instytut rozbudowano do 6 zakładów.
Z rozpoczęciem roku akademickiego 2001/2002 z inicjatywy prof. dr. hab. inż. Jana Węglarza i prof. dr. hab. inż. Leszka Pacholskiego podjęto próbę powiązania problematyki inżynierii zarządzania z zagadnieniami informatyki i jej rozlicznymi aplikacjami, w tym z obszaru automatyki i robotyki. Decyzją władz Uczelni powołano Wydział Informatyki i Zarządzania, którego dziekanem został prof. dr hab. inż. Leszek Pacholski (pełniący tę funkcję do końca roku akademickiego 2007/2008). Strukturę organizacyjną Wydziału tworzyły 3 podstawowe jednostki:
- Instytut Informatyki, w którego ramach funkcjonowały 4 zakłady (dyr. prof. zw. dr hab. inż. Jan Węglarz),
- Instytut Inżynierii Zarządzania, którego strukturę tworzyło 6 zakładów (dyr. dr hab. inż. Marek Fertsch, prof. nadzw.),
- Instytut Sterowania i Inżynierii Systemów, w którym wyodrębniono 3 zakłady (dyr. prof. dr hab. inż. Krzysztof Kozłowski).
W roku akademickim 2008/2009 funkcję dziekana Wydziału Informatyki i Zarządzania objął dr hab. inż. Jerzy Nawrocki, prof. nadzw., a na stanowisko dyrektora Instytutu Inżynierii Zarządzania powrócił prof. dr hab. inż. Leszek Pacholski. W roku akademickim 2010/2011 nastąpiła fundamentalna zmiana polegająca na zakończeniu działalności Wydziału Informatyki i Zarządzania jako jednej jednostki organizacyjnej. Powstały wówczas 2 nowe wydziały: Informatyki i Inżynierii Zarządzania. Budynek Wydział Inżynierii Zarządzania rozpoczął zatem swoją działalność z początkiem roku akademickiego 2010/2011. Dziekanem Wydziału został prof. dr hab. inż. Leszek Pacholski (kierujący Wydziałem do
końca września 2014 roku). Z początkiem roku akademickiego 2014/2015 nowym dziekanem Wydziału została dr hab. inż. Magdalena Wyrwicka, prof. nadzw., która pełniła tę funkcję do 2020 roku). W miejsce zakładów (istniejących w Instytucie Inżynierii Zarządzania na Wydziale Informatyki i Zarządzania) powołano 6 katedr. Z początkiem roku akademickiego 2020/2021 nowym dziekanem Wydziału została dr hab. Hanna Włodarkiewicz-Klimek, prof. PP.
W związku z reformą szkolnictwa wyższego w Polsce (Ustawa 2.0) zmieniona została również struktura organizacyjna Politechniki Poznańskiej. Od roku 2020 strukturę Wydziału Inżynierii Zarządzania tworzą 3 jednostki:
- Instytut Inżynierii Bezpieczeństwa i Jakości
- Instytut Logistyki
- Instytut Zarządzania i Systemów Informacyjnych
Siedzibą Wydziału Inżynierii Zarządzania od samego początku niezmiennie był budynek Politechniki Poznańskiej przy ul. Strzeleckiej 11. W lutym 2020 roku Wydział przeniósł się na Piotrowo do Campusu Warta do nowo wybudowanego budynku przy ul. Jacka Rychlewskiego 2.
Z początkiem roku akademickiego 2024/2025 dziekanem Wydziału został dr hab. inż. Marcin Butlewski, prof. PP.
Pobierz opracowanie na temat historii Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Poznańskiej