Od 1 do 14 grudnia 2024 r. studenci Wydziału Inżynierii Zarządzania, Wydziału Architektury i Wydziału Inżynierii Mechanicznej wraz z kadrą Instytutu Zarządzania i Systemów Informacyjnych WIZ PP: prof. Stefanem Trzcielińskim, dr Anną Dębicką, dr Pawłem Królasem i dr Jowitą Trzcielińską przebywali w ramach programu NAWA PROM w RMIT w Ho Chi Minh w Wietnamie. Celem pobytu była dalsza internacjonalizacja Politechniki Poznańskiej i Wydziału Inżynierii Zarządzania poprzez uczestnictwo w seminariach studenckich grup badawczych i seminariach przemysłowych.
Pierwszy tydzień pobytu w Royal Melbourne Institute of Technology Vietnam rozpoczął się oficjalnym przywitaniem grupy z PP przez kierownictwo School of Engineering, Science and Technology z profesor Iwoną Miliszewską na czele, pełniącą funkcję dziekana tej Szkoły. Następnie cała grupa wzięła udział w Drzwiach Otwartych (Experience Day). Wydarzenie to zorganizowane było z dużym rozmachem i przypomina swoją formą trochę drzwi otwarte i Noc Naukowców. W kolejnych dniach pierwszego tygodnia odbywały się seminaria studenckich grup badawczych, reprezentowanych zarówno przez PP jak i RMIT. Ze strony PP wszyscy studenci przedstawili wyniki swoich badań związanych z tematami prac inżynierskich albo z problematyką działalności kół naukowych. W większości byli to studenci 7 semestru studiów inżynierskich. Natomiast RMIT prezentowali zarówno doktoranci jak i studenci I stopnia studiów. Odpowiednio prezentowali oni wybrane wyniki z rozpraw doktorskich oraz capstone projects (projekty końcowe). Wygłoszone zostały następujące referaty:
- Enhancing Fire Evacuation Training Using Augmented Reality
- Non-invasive AI for Diabetic Kidney Disease
- Designing recommendation on the end of AI on a large e-commerce Service
- Employee opinion survey on changes to the organization of the order handling process
- Assessment of the quality capability in the medical industry. Introducing TPM tool to improve production line efficiency
- Drone base Smoke and Fire early detection
- Encapsulated antimicrobials in food packaging from marine algal extracts and their controlled release potential
- Photography at Poznań University of Technology
- Improving the process of creating orders
- Identification and evaluation of issues occurring in the quality management system in a selected manufacturing company
- Advanced manufacturing utilizing industrial robotics and digital twin technology
- Smart Watering System for a Community Garden based on the Water shooting gun
- Sustainable fashion shapes the consciousness of young generations
- Future encrypted in the past - Aesthetic and heritage studies
- The use of sculpture techniques, ceramics, and glass in architectural space
Ostatnie prezentacje pierwszego tygodnia skupiły się na aplikacjach sztucznej inteligencji, gospodarce obiegu zamkniętego oraz zarządzaniu jakością i wygłoszone zostały przez pracowników badawczo-naukowych RMIT i PP.:
- Augmenting human abilities with AI in practical settings
- Knowledge of the Business Ecosystem and the Implementation of a Circular Economy
- Humane Entrepreneurship: Evidence from Poland. A Pilot Study
- Shaping enterprise agility: The relations between customer and supplier based on Quality Management Systems
- Simulation of discovering market opportunities.
Pierwszy tydzień zakończył się sesjami podsumowującymi, podczas których uczestnicy wymieniali się doświadczeniami, omawiali wyniki badań i podejmowali dyskusje nad potencjałem dalszej współpracy między uczelniami.
Drugi tydzień pobytu wypełniony był seminariami przemysłowymi oraz seminariami badawczymi. Seminaria przemysłowe odbywały się wg scenariusza: (1) przedstawienie przedsiębiorstwa, (2) wizja lokalna na poziomie operacyjnym, (3) część dyskusyjna. Seminaria przemysłowe odbyły się w:
- NAB Innovation Hub, będącym centrum innowacyjnym australijskiego banku NAB. Zajmuje się ono rozwojem technologii cyfrowych i cyber-bezpieczeństwem dla działalności operacyjnej banku. W panelu dyskusyjnym wziął udział prof. Stefan Trzcieliński. Wzmianki i zdjęcia z udziału Grupy z RMIT i PP można znaleźć między innymi na stronie https://www.facebook.com/photo?fbid=1113261437341426&set=pcb.1113261594008077
- Buhler – to koncern globalny z siedzibą w Szwajcarii. Spółka w Ho Chi Minh City zajmuje się rozwiązaniami do obsługi, przechowywania i mielenia zboża, ryżu, kawy, paszy dla zwierząt gospodarskich i akwakultury. Jest to typowy zakład budowy maszyn.
- Intel Vietnam – jest największym pojedynczym zakładem Intel montującym i testującym półprzewodniki. W dyskusji dotyczącej technologii testowania mikroprocesorów podkreślono, że prof. Janusz Rajski dr h.c. Politechniki Poznańskiej oraz prof. Jerzy Tyszer z WIiT mają ogromny wkład w rozwój tych technologii.
Obok seminariów przemysłowych grupa z PP uczestniczyła w międzynarodowych seminariach badawczych zorganizowanych przez School of Business oraz School of Engineering, Science and Technology. Problematyka tych seminariów dotyczyła Eco-innovation, Nutrition Approaches to Preventing Diabetes and Osteoporosis, a także Local Oppinions on AI in Southeast Asian Healthcare.
W ostatnim dniu pobytu dokonano podsumowania i omówiono w dwóch grupach tematycznych (kadra i studenci) wyniki prezentacji oraz wizyt w przedsiębiorstwach. Dyskusje te stanowiły idealne zakończenie dwutygodniowego pobytu, podkreślając wagę współpracy międzynarodowej i jej potencjał do rozwoju naukowego oraz praktycznego.
Cały wyjazd nie tylko wzbogacił uczestników o nowe doświadczenia, ale także pozwolił nawiązać trwałe relacje naukowe i zawodowe, które stanowią solidny fundament dla przyszłych wspólnych projektów badawczych i edukacyjnych.
Więcej zdjęć z wydarzenia w GALERII
Materiał nadesłała: dr inż. Jowita Trzcielińska
Program jest finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu pn. „Krótkookresowa wymiana akademicka sposobem na podniesienie jakości kształcenia w instytucjach szkolnictwa wyższego i nauki” o numerze FERS.01.05-IP.08-0218/23