W dniach 13-14 kwietnia 2023 r. odbyła się XI edycja Ogólnopolskiej Konferencji „Poznańskie Forum Logistyczne”, organizowanej przez Koło Naukowe ’’Logistyka”, działające na Wydziale Inżynierii Zarządzania przy Politechnice Poznańskiej.
https://www.fem.put.poznan.pl/kolo-naukowe-logistyka
Głównym celem wydarzenia było wyłonienie zwycięzców w konkursie na najlepszy referat w tematyce: „Co przyniesie jutro? O współczesnych wyzwaniach i przyszłych rozwiązaniach w logistyce”, a także poszerzenie wiedzy uczestników z zakresu logistyki i transportu oraz integracja środowisk akademickich i biznesowych.
W konferencji brało udział około 100 uczestników z 13 różnych uczelni wyższych z całej Polski. Na wydarzenie zaproszeni zostali również przedstawiciele firm, a także władze i pracownicy Politechniki Poznańskiej.
Wydarzenie odbywało się 13 kwietnia w godzinach 9:00-15:00 w Centrum Wykładowym Politechniki Poznańskiej. Konferencja została otwarta przez Prorektora ds. Studenckich i kształcenia, dr hab. inż. Agnieszkę Misztal, prof. PP. Następnie w imieniu Wydziału Inżynierii Zarządzania gości przywitał Prodziekan ds. współpracy z zagranicą i otoczeniem biznesowym, dr hab. inż. Marcin Butlewski.
Po oficjalnym rozpoczęciu rozpoczęły się prezentacje 8 zgłoszonych referatów. W konkursie brali udział:
- Klaudia Grzybek, Martyna Neumann – Koło Naukowe loGIStic - Uniwersytet Morski w Gdyni „Kierunki rozwoju transportu kolejowego w Polsce - badanie poziomu dostosowania do pasażerów”,
- Martyna Maćkowiak - Studenckie Koło Doskonalenia Procesów - Politechnika Poznańska „Znajomość koncepcji przemysłu 4.0 wśród przyszłych inżynierów”,
- Bartłomiej Haniebnik – KNT TRANSIT - Politechnika Krakowska „Zrównoważony rozwój a sprawiedliwość społeczna: wyzwanie i możliwości w kontekście realizacji celów SDG”,
- Weronika Marchewka, Radosław Mazurek - Koło Naukowe Systemów Wbudowanych - Politechnika Poznańska „Zastosowanie chatbotów w realizacji procesów logistycznych”,
- Julia Kisiel, Ewa Pasiut - Koło Naukowe loGIStic - Uniwersytet Morski w Gdyni „Wpływ kongestii w europejskich portach morskich na zaburzenia łańcuchów dostaw – studium przypadku na podstawie portu w Hamburgu”,
- Marek Walczyński, Wiktoria Kanciak - Międzywydziałowe Studenckie Koło Naukowe Discussio - Politechnika Poznańska „Koncepcja zrównoważonego modelu logistyki zwrotnej produktów dla branży e-commerce”,
- Yevhen Mykhno, Zofia Papierowska - KNTiL TRANSLOG - Uniwersytet Morski w Gdyni „Nowoczesne trendy technologiczne w logistyce na wybranych przykładach”,
- Joanna Cierzniewska, Emilia Pinna - Studenckie Koło Doskonalenia Procesów - Politechnika Poznańska „Zachowania konsumenckie w obliczu pandemii COVID-19 oraz wojny w Ukrainie”.
Pomiędzy prezentacjami miały miejsce prelekcje przygotowane przez partnerów finansowych i merytorycznych, tj.: Pepco, HKK Group i Imperial Tobacco. Przedstawiciele firm pokrótce zaznajomili uczestników konferencji z historią oraz ofertą ich przedsiębiorstw, a także opisali dalsze plany rozwojowe oraz wyzwania, z jakimi przychodzi im się mierzyć w codziennej pracy.
W trakcie konkursu uczestnicy oceniali byli przez Jury w składzie:
- dr inż. Roman Domański,
- dr inż. Piotr Lubiński – opiekun Koła Naukowego Logistyka,
- Justyna Stróżyk – przedstawicielka firmy Rohlig Suus zajmująca stanowisko Regionalnego Kierownika Sprzedaży
- Marta Broda – przewodnicząca Koła Naukowego Logistyka.
Wyniki konkursu były następujące:
- 1 MIEJSCE - Julia Kisiel, Ewa Pasiut - Koło Naukowe loGIStic - Uniwersytet Morski w Gdyni. Z referatem pt.: „Wpływ kongestii w europejskich portach morskich na zaburzenia łańcuchów dostaw – studium przypadku na podstawie portu w Hamburgu”.
- 2 MIEJSCE - Weronika Marchewka, Radosław Mazurek - Koło Naukowe Systemów Wbudowanych - Politechnika Poznańska. Z referatem pt.: „Zastosowanie chatbotów w realizacji procesów logistycznych”.
- 3 MIEJSCE - Yevhen Mykhno, Zofia Papierowska - KNTiL TRANSLOG - Uniwersytet Morski w Gdyni. Z referatem pt.: „Nowoczesne trendy technologiczne w logistyce na wybranych przykładach”.
Na koniec pierwszego dnia wydarzenia odbył się konkurs sprawdzający wiedzę uczestników z zakresu logistyki oraz tematyki przedstawianej przez poszczególnych autorów referatów. Zwycięzcą konkursu była osoba, która najszybciej zdobyła największą liczbę punktów. Gratulujemy wygranej!
Drugiego dnia konferencji uczestnicy wzięli udział w warsztatach połączonych z wycieczkami zorganizowanymi przez Koło Naukowe Logistyka. Każdy miał do wyboru jeden z trzech następujących wyjazdów:
- do firmy Rohlig Suus, w której miała miejsce m.in. Prelekcja Transportu FTL. Uczestnicy mieli możliwość wzięcia udziału w warsztacie na podstawie case study klienta działającego w oparciu o VMI, a także skorzystać z wycieczki po magazynie logistyki i terminala cross-dock. Poszerzyli swoją wiedzę w tematyce wykorzystania elementów łańcucha dostaw do optymalizacji procesów produkcyjnych.
- do Elektrociepłowni Karolin, która zaopatruje miasto Poznań i okoliczne miejscowości zarówno w energię elektryczną, jak i cieplną. Uczestnicy mieli okazję poznać cały proces związany z produkcją energii od strony logistycznej - od dostarczenia węgla i biomasy poprzez ich składowanie, transport, spalanie, wytwarzanie energii oraz dostarczenie jej do odbiorców. Poruszone zostały także zagadnienia związane z bezpieczeństwem i budowaniem odporności przedsiębiorstwa na zdarzenia niepożądane. Wycieczka mogła się odbyć dzięki Panu mgr inż. Marcinowi Berlikowi z Instytutu Bezpieczeństwa i Jakości Politechniki Poznańskiej.
- do Terminalu Intermodalnego Franowo, który przystosowany jest do obsługi ładunków kontenerowych przewożonych transportem kombinowanym. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z zachodzącymi w tym miejscu procesami logistycznymi oraz z ewentualnymi zagrożeniami i niebezpieczeństwami w pracy na terminalu.
Wszystkim uczestnikom konferencji dziękujemy za przybycie i uczestnictwo w zorganizowanym przez nas wydarzeniu. Zwycięzcom konkursu gratulujemy wygranej! Zainteresowanych zapraszamy do udziału w kolejnej konferencji, która odbędzie się już za rok! Do zobaczenia!
GALERIA ZDJĘĆ Z KONFERENCJI XI POZNAŃSKIE FORUM LOGISTYCZNE